Keista motociklo su lopšeliu istorija

Kelionė po tamsias biurokratų dykras, reglamentų džiungles, kur gyvena įdomi gentis - transporto priemonių techninės ekspertizės ekspertai.

Keista motociklo su lopšeliu istorija

Darbas buvo lengvas ir smagus. Per kelias gegužės savaites projektas buvo baigtas - 1979-ųjų BMW R45, kuriuo toks vienas diedukas važinėjo pas Manheimo mergas, kai šios dar buvo jaunos, tapo nauja vienetine transporto priemone su asimetriškai išdėstytais ratais. Arba, kalbant žmonių kalba - motociklu su lopšeliu.

Jau rašiau, kad motociklai su lopšiais kažkaip keistai mane traukia. Jie gražūs ir lopšelių istorija yra senesnė nei patys motociklai.

Motociklai ir jų lopšiai
Motociklai su lopšiais yra unikali transporto priemonė, estetika ir vairavimo ypatumai nepalyginami su niekuo.

Kita vertus, iš patirties galiu pasakyti, kad standartinių mergų su tokiu mocu nenusikabinsi. Jeigu jau labai atvirai, vieninteliai dėmesį parodantys veikėjai būna jau perkopę 70, nes jiems staiga atgimsta prisiminimai, kaip jie varinėjo pas mergas, kai šios dar buvo jaunos. Ir dar vaikai, nes jie vis dar moka džiaugtis gražiais dalykais.

Idant ir aš džiuginčiau kitus duobėtuose Lietuvėlės kelių lopuose, reikia, sakau, tokį naują kūrinį legaliai užregistruoti. Ir čia prasideda, bičiuliai, mano kelionė po tamsias biurokratų dykras, reglamentų džiungles, kur gyvena, sakyčiau, įdomi gentis - transporto priemonių techninės ekspertizės ekspertai. Savo gyvenimą ir darbą jie supranta labai paprastai: jų tikslas šiame tamsiame krašte - rasti kuo daugiau priežasčių, kaip kažko žmogui neleisti.

Perdarymas... Koks perdarymas?

Motociklai su lopšiais dokumentuose turi būti registruojami kaip L4 klasės transporto priemonės. Mano atveju, BMW R45 be lopšelio priklauso klasei L3. Todėl tiesiog reikia naujo dokumento. Mano darbas turi būti įvertintas techninės ekspertizės centre. Kaip ir normalu - ekspertas turi pažiūrėti, ar lopšelis techniškai tvarkingai pritvirtintas.

L3 klasė – dviratė transporto priemonė, kurios variklio darbinis tūris didesnis kaip 50 cm3 ir (arba) maksimalus konstrukcinis greitis didesnis kaip 50 km/h;

L4 klasė – triratė transporto priemonė su nesimetriškai išdėstytais ratais, kurios variklio darbinis tūris didesnis kaip 50 cm3 ir (arba) maksimalus konstrukcinis greitis didesnis kaip 50 km/h;

Atrodo, paprasta. Skambinu pirmam rastam interneto paieškoje:

Ekspertas 001: Tokio atvejo Lietuvoje
Ekspertas 001:
Tokio atvejo Lietuvoje aš nežinau, niekas nėra čia prisikabinęs šoninės priekabos ir gavęs L4 kategorijos.
Aš:
Nesuprantu, juk gatvėse tai važinėja, gali pamatyti.
Ekspertas 001:
Nežinau. Gal čia tik tie, kurie buvo gaminami gamyklose.
Aš:
Bet... Motociklai ir lopšiai gaminami skirtingose gamyklose. Yra tik vienas Europos gamintojas, kuris vis dar gamina motociklus su lopšiais - Jawa. Visi kiti prikabina, kas jiems gražu.
Ekspertas 001:
Žinokit, aš nežinau, kaip tokią ekspertizę padaryti. Kartoju, nesu girdėjęs tokio atvejo. Jums reikia naujos lentelės ant motociklo. Paprašykite, kad BMW atsiųstų. Ir jums reikia pasitikrinti stabdžius gamintojo laboratorijoje. Tokie yra reikalavimai iš Transporto saugos administracijos.

Įsivaizduojat - reikėtų, anot eksperto, palėkti iki Bavarijos, paprašyti, kad BMW padarytų pertrauką testuodami savo naujus baikus, užšokti ant stendo su savo senuku ir gauti sertifikatą, kuris tamstoms Lietuvoje tiktų.

Čia kažkas ne taip, galvoju. Ne telefonu reikia kalbėti, gal žmogus kažko nesuprato. Randu kitą ir važiuoju su visu motociklu konsultacijai.

Ekspertas 002 apeina ratu, apžiūri mano triratį su asimetriškai išdėstytais ratais.

Ekspertas 002: Perdarymas
Ekspertas 002:
Gražiai čia viską padarėte, viskas O.K.
Aš:
Ačiū, turiu visus dokumentus, lopšelis naujas, iš Velorex gamyklos. Kada galiu gauti naują TA?
Ekspertas 002:
Čia jau pas jus skaitosi transporto priemonės perdarymas. Griežti reikalavimai iš Transporto saugos administracijos, ten nepasiderėsi su jais.
Aš:
Perdarymas?!! Koks perdarymas? Aš viso labo prisukau keturis varžtus pagal instrukciją. Čia juk tik priekaba, nors ir iš šono.
Ekspertas 002:
Bet Jūs nesate gamintojas. Reikia naujos lentelės, kurioje būtų transporto priemonės svoris. Koks maksimalus visos transporto priemonės svoris? Aš nežinau, nes nėra lentelės.
Aš:
Yra net dvi lentelės - motociklo ir lopšelio. Dokumentuose yra visi leistini svoriai aprašyti, be to, juk galite ir pasverti.
Ekspertas 002:
Taip sau sverti negalima. Reikia gamintojo lentelės. Yra leistinas motociklo svoris, lopšelis sveria jau 70kg. Galite viršyti leistiną svorį.
Aš:
Nu ką jūs, juk aš to lopšelio nesivežu, jis pats rieda. Kaip ir karutis, nešti jį sunku, bet kai ant rato - tai ir didelius svorius galima pastumti. Kaip ir sakiau, ir motociklas, ir lopšelis turi savo identifikacines lenteles, viskas tvarkinga.
Ekspertas 002:
Čia tokie pas mus reikalavimai iš Transporto saugos administracijos, turite su jais susiderinti perdarymo sąlygas. Buvo čia keli atvažiavę su lopšiais, nė vienas dar negrįžo.

LTSA ir jų wordiniai dokumentai

Manrods, Frodui iš Žiedų valdovo irgi visi aiškino, kad niekas dar negrįžo iš ten, kur jis eina.

Skambinu į Transporto saugos administraciją (LTSA). Visi ten išskirtinai malonūs ir nesimaivo. (Tikiu, kad jie šiaip malonūs, ne tik dėl to, kad paskui galiu įvertinti pokalbį 10 balų skalėje.) Sako, kad nėra gyvenime matę motociklo su lopšiu, bet jeigu perdarymas, tai perdarymas, reikia viską aprašyti ir dokumentuoti.

Atsikvepiu.

Surenku visus įmanomus popierius ir savo darbo nuotraukas. Per Marių iš Velorex gamyklos gaunu du dokumentus: europinį sertifikatą su lopšelio specifikacijomis, taip pat patvirtinimą, kad konkretus lopšelis (VIN kodas) yra teisingai pritvirtintas prie konkretaus motociklo (VIN kodas).

Viską susegu į didelį .zip failą ir nusiunčiu su gražiu laišku. Gaunu atsakymą, kad reikia užpildyti Word šabloną. Išsizipinu savo failus, sudedu į wordą. Gaunu pastabų dėl rašybos ir skyrybos klaidų (nejuokauju). Susimoku 70€ už LTSA paslaugas ir, šventė, ant mano stalo guli 18 puslapių talmudas, kur aprašyta kiekviena detalė, kaip ji tvirtinasi, kokias Ženevos konvencijas atitinka, kokie leistini svoriai, išmatavimai skersai ir išilgai, ratų vėžės plotis ir t.t. ir pan.

Ir žinoma, ten nėra nė žodžio apie tai, kad reikia naujos lentelės ant motociklo, kad reikia važiuoti į BMW laboratoriją iš naujo tikrinti stabdžius ir panašių nesąmonių, kurias girdėjau iš ekspertų.

Jeigu kažkam kyla abejonių dėl svorių, sako man LTSA, tegu pamatuoja svorio pasiskirstymą ant ašių.

Vėl pas ekspertus

Sėkmė man šypsosi, galvoju, šypsausi ir aš. Jėga! Tuoj bus L4.

Smagus pasivėžinimas

Užsiregistruoju pas Ekspertą 003 oficialiai techninei ekspertizei. Nuvarau per lietų iš pat ryto, tekšt dokumentus ant stalo. Niekas negrįžo iš LTSA? Štai, būsiu pirmas, pramušiu kelius kitiems entuziastams.

Ekspertas 003: Montavimo instrukcija
Ekspertas 003:
Prisėskite, čia užtruks.
[Atsisegu striukę, šypsena sumažėja.]
Ekspertas 003:
Man reikės montavimo instrukcijos.
Aš:
Šitame 18 puslapių dokumente viskas yra. Kitokios neturiu.
Ekspertas 003:
Reikės ieškoti. Matęs aš tų montavimo instrukcijų. Šita netinka.
[Tyliu]
Ekspertas 003:
Gerai, privažiuokite prie laboratorijos.

Laboratorijos garažo durys atsidaro lėtai, Ekspertas 003 asimetriškai išdėlioja svarstykles kiekvienam ratui. Sveria, viską fotografuoja. Paklausinėja, kam man tas lopšys ir panašiai.

Ekspertas 003: Montavimo instrukcija
Ekspertas 003:
Gerai, dabar išstumkite, priparkuokite va ten ir palaukite.

Vėl pradėjo lyti, laukiu lauke, nustumiu motociklą po stogeliu.

Laukti per lietų nėra pats maloniausias dalykas, bet pas ekspertą 18 puslapių talmudas iš LTSA, ten viskas aišku, rezultato laukiu tik teigiamo. Ta mintis šildo.

Net ir mano kantrybė turi ribas: po 40 minučių einu ieškoti Eksperto 003. Prie kompiuterio nėra, klausinėju kolegų. Sako, nuėjo pasikonsultuoti į kitą firmą, kur dirba Ekspertas 002, tas pats, kuriam reikia lentelės.

Vėl lėtai atsidaro laboratorijos garažo durys ir dabar jau grįžta du - Ekspertas 003 ir Ekspertas 002, kuris iš principo čia ne prie ko, nes dirba visai kitoje firmoje.

Ekspertas 003: Svorio matavimas
Ekspertas 003:
Dabar mes matuosime svorių pasiskirstymą tarp ašių su nominalu.
Aš:
Nominalu?
Ekspertas 003:
Taip, turime čia tokį nominalaus svorio keleivį.

Ekspertas 003 iš naujo asimetriškai išdėlioja svarstykles. Ekspertas 002 įlipa į lopšelį. Jų abiejų nuostabai svoris pasiskirsto tobulai: 40% lopšelio ašiai ir po 30% abiem motociklo ašims.

Vaikšto jie abu ratais aplink motociklą akivaizdžiai ieškodami sliekų ant asfalto.

Ekspertas 003: Varžtas ir ekspertizė
Ekspertas 003:
Čia šitas varžtas yra 5.8 stiprumo, reikia bent 8.8 klasės.
Aš:
Jį pakeisti lengva, surašykite tokias smulkmenas, po poros valandų bus pakeista.
Ekspertas 002:
Bet pas Jus nėra lentelės. Mes nežinome, koks maksimalus gali būti transporto priemonės svoris. Jūs nesate gamintojas.
Aš:
Yra net dvi lentelės - ant motociklo ir ant lopšio, ten visi svoriai surašyti. Kiek ant motociklo galima sėsti, kiek ant lopšio. Matematika.
Ekspertas 002:
Ne, taip negalima sudėti.
Aš:
Nelabai suprantu kodėl, bet nesvarbu. LTSA dokumente parašyta, kokie leistini svoriai ant ašių. Jau pasvėrėte, neviršija, toli gražu.
Ekspertas 002:
LTSA patys nesupranta, ką jie parašė. Būtų lentelė būtų viskas aišku.
Aš:
Jeigu būtų lentelė, gal nereikėtų ir ekspertizės. Be to, kaip sakiau, yra dvi lentelės, yra dokumentai, kur viskas aprašyta. Ant motociklo +200 kg, lopšelyje - 100 kg.
Ekspertas 002:
Bet reikia lentelės, žinokit.
Ekspertas 003:
Be to, mums reikia atlikti stabdžių testą.
Aš:
Gerai, žinoma. Lopšelyje stabdžių nėra, motociklo stabdžiai efektyvūs - priekyje hidraulika, gale būgnai, lopšelis lengvas, gerai stoja. Dabar stabdžius tikrinsite?
Ekspertas 003:
Mes kol kas nežinome kaip tokį testą padaryti.
Aš:
Gal galime visi susėsti, pavažiuoti ir pažiūrėti kaip stoja.
Ekspertas 003:
Mes Jums paskambinsime.

Važiuoju namo piktas ir nieko nepešęs, gerai, kad bent baigėsi lietus. Nesitikėjau, kad paskambins, bet kitą dieną sulaukiu skambučio:

Ekspertas 003: Projektas ir patarimas
Ekspertas 003:
Mes pasitarėme, kad neapsiimsime šito projekto. Čia reikia stabdžių testo, mes neturime galimybės jo padaryti.
Aš:
Gal turite pasiūlymų, ką man toliau daryti šioje situacijoje?
Ekspertas 003:
Gal bandykite važiuoti į užsienį, į Latviją, pavyzdžiui, ten paprasčiau jie žiūri.

Epilogas

Štai, tokia kol kas nedidelė projekto aklavietė. Jokio sąrašo, ką reikia (jeigu reikia) pakeisti. Tiesiog ne. Kam dirbti savo darbą, juk smagiau kažko tiesiog neleisti.

Jeigu motociklą kaip L4 klasės daiktą įregistruočiau bet kurioje kitoje ES šalyje, čia Lietuvoje staiga dingtų visi priekaištai, nereikėtų nei lentelių, nei kitų išsikalinėjimų.

Gal turite pasiūlymų? Ar jau nuleisti rankas?

Rita jau nori garaže parkuoti savo Volvo?

Jums reikia dvasios ramybės.
Motociklas peržiemos pas mus!

ARTŪRO GARAŽAS