Tolima kelionė: vežtis motociklą ar nuomotis?

Kai ilgai žiūriu į žemėlapį ir jau sugalvoju po kurią šalį norėčiau keliauti, visad kyla dar vienas galvos skausmas: vežtis savo motociklą ar nuomotis vietoje?

BMW R NineT
Portugališkas posūkis ant BMW R NineT

Tiems, kurie turi patarimų kaip „... tai kiek čia iki tos Kroatijos, važiuok pats ir po dviejų dienų būsi vietoje”, iškart sakau - aš noriu važiuoti Kroatijoje, o ne iki jos. Tarkim Kroatija, motociklu būtų trys-keturios dienos pirmyn ir dar tiek pat atgal. Reikia daug laiko išminusuoti iš jau ir taip trumpų atostogų, todėl važiuoti pačiam - ne variantas. Aš noriu nuskristi - atsisėsti ant moco, pasivažinėti, ir parskristi atgal.

Taigi esminis klausimas ar siųsti savo motociklą iki Kroatijos (ar bet kurios kitos šalies), ar nuomotis jį vietoje? Jeigu siųsti savąjį, tai kaip?

Iki Adrijos jūros pakrantės Kroatijoje yra 1900 km. Motociklu - mažiausiai trys nakvynės

Patogumas ir įpročiai

Siunčiant saviškį, kartu su juo galima nusiųsti ir visą bagažą, nereikės tempt lagaminų oro uoste ir būsi tikras, kad visas atsivežtas chlamas tilps į moco krepšius. O tai ne tik kojinės, kurias galima atsiskraidinti su RyaiAiru, bet ir šalmas, moto striukė, kelnės, lietaus apranga, batai.

Savas motociklas - viskas įprasta ir žinoma, tad nebus jokių siurprizų. Nekils pavojus išsinuomoti ką nors netinkamo ar nepatogaus - per aukštą, per žemą, per sunkų, per lengvą ar (visai įmanoma) per galingą.

Kadangi savas, visad žinosi, kokia jo techninė būklė (ar tikrai?), kaip ir kur su juo važiuoti gali, o kur ne.

Ten, kur šviečia saulė, visad yra ir šešėlis

Čilė ant nuomoto suzukio

Minusai: teks gaišti laiką su moco pervežėjais jį pasikraunant ir išsikraunant. Kartais, tokie gali užtrukti visą dieną ir net kainuoti papildomai, ypač jei vežėjas rimtas ir brangių daiktų mikriukais nevežioja. Tuomet teks važiuoti iki kokio nors logistinio terminalo užmiestyje, gaišti laiką su popieriais ir traukti motociklą iš dėžės.

Tokius nuotykius Viktoras išgyveno Turkijoje, kai jam reikėjo pasiimti ir vėliau palikti motociklą iš pasaulio pabaigos mieste. Galbūt skamba romantiškai, bet tikrai ne tada, kai atostogų dienos yra ribotos.

Be to, dar prieš išvykstant gali tekti padirbėti ir garaže: susikalti kokią nors platformą arba net susivirinti rėmą, su kuriuo motociklas ir visi daiktai būtų keliami į sunkvežimį.

Dar vienas minusas: motociklas savas ir žinomas iki kaulų smegenų, nepatirsi nieko naujo. O štai su nuomotu gali patirti trumpą atostogų romaną. Nuomotas Moto Guzzis faktiškai įtikino mane nusipirkti tokį pat Guzzį Lietuvoje. Ir tai vienas iš nuomos privalumų - gali išbandyti daugybę motociklų ir nuspręsti, į kurį iš jų iškeisi savo dabartinį.

Jei važiuojant saviškiu, kas nors suges - teks kapstytis pačiam ir aukoti atostogas. Jeigu nuomos kontora patikima, o ne koks paauglių kioskelis, gali būti garantuotas, kad techniškai mocas - kaip ledas, nes niekas nerizikuos klientų gyvybėmis. Ir net jei nuomotas motociklas suges, tereikės palaukti, kol priveš pakaitinį.

Ir nuomojantis ne viskas gražu ir spalvota

Keletas istorijų iš patirties. Portugalijoje pasaulinis nuomos gigantas “Hertz” turėjo BMW R NineT, bet mano dydžio šalmo - ne. Teko lėkti į kitą moto nuomą, kad gaučiau šalmą. Tie nebuvo nei matę, nei girdėję, kad kas nors nuomotųsi šalmą be motociklo. Bet išnuomojo.

Priparkuoti Portugalijoje

Pinigai

Norint išsinuomoti, reikės keleto papildomų tūkstančių užstatui. Europoje tai dažniausiai pusantro ar du gabalai eurų.

Tiesiog duodi jiems savo kreditinę kortelę, ir jie įšaldo 1.500 EUR. Žiaurus tas motonuomos pasaulis.

Išsinuomojus mocą gali būti ribojamas atstumas kurį leidžiama nuvažiuoti. Standartas - ne daugiau nei 300km per dieną, o už kiekvieną papildomą kilometrą teks papildomai mokėti.

Beveik visada bus papildomas mokestis jei kelionė prasidės ir baigsis ne tame pačiame mieste. Štai, mano naujausias raidas Čilėje: prabanga startuoti Santjage, o finišuoti Antafogastoje (tarp jų maždaug 1300km), kainavo papildomus 650eur.

Pripažinkim - ne komfortas valdo mus, o pinigų trūkumas.

Tad  viską lemia kaina

Guzzi V85TT
Nuomotas Guzzi V85TT kažkur Ispanijoje

Užpernai Barselonoje Moto Guzzi V 85TT penkioms dienoms man kainavo 570 eur, t.y. po 114 eur dienai. Ta pati motonuoma šiuo metu tomis pat datomis (rugsėjui), tą patį mocą siūlo už 86 eur dienai.

Bėda, kad nesu iš tų, kurie turi gyvenimo planą toli į ateitį, tad taip iš anksto bookint motociklo nesiryžčiau. Be to, turint galvoje pastarųjų metų infliaciją ir artėjantį turistinį sezoną, esu tikras, kad nuomos kaina iki rugsėjo smarkiai kils.

Dar anksčiau, 2019-aisiais, Portugalijoje dešimčiai dienų nuomojausi BMW R NineT. Tuo metu motociklas dienai kainavo 77eur. Dabar - jau 1180eur. Visiškai ne feng-shui.

Pernai lapkritį, devyniolika dienų ant Suzuki V-Strom 650 Čilėje kainavo 3135 eur. Kadangi dar norėjosi užsukt į Argentiną ir Boliviją, o kelionę baigti ne ten, kur ji prasidėjo, visa tai kainavo papildomai ir galu gale gavosi 208eur dienai už motociklą.

Tad kas pigiau: vežtis savo ar nuomotis?

Jeigu esate tas žmogus, kuris sprendimus priima pagal ekselio lentelę, tuomet pasivažinėjimo trukmė yra esminis faktorius.

Šiuo metu keturios lietuviškos „vežame į Ispanija” kontoros nori nuo 850eur iki 1090eur už nuvežimą į Barseloną ir parvežimą atgal iš Malagos.

Man aritmetika sako, kad jei kelionė planuojama trumpesnė nei 10 dienų - labiau apsimoka nuomotis motociklą vietoje.

Jei raidas planuojamas tarp dešimties dienų ir dviejų savaičių - teks kruopščiai skaičiuoti ir lyginti atvežimo bei nuomos kainas. Jeigu motociklas bus ne iš brangiausių, vis dar gali labiau apsimokėti nuoma.

O štai jeigu pasivažinėjimas truks tris savaites ar ilgiau -  „vežame į Ispanija” pasiūlymas neatremiamas. Bent jau finansiškai.

Pilną baką?

Šis žurnalas išlaikomas iš tyro entuziazmo. Su Jūsų pagalba galėtume papasakoti daugiau nuotykių.

NUPIRKITE MUMS BENZINO